Úvod \ Expoziční areály \ Národní památník II. světové války, Hrabyně

Národní památník II. světové války Hrabyně

Čechoslováci u Tobruku ve fotografiích

Čechoslováci u Tobruku ve fotografiích

Archiv - událost již proběhla

Místo konání:
Národní památník II. světové války
Hrabyně / ukázat na mapě

Typ události:
Výstavy

Doba konání:
11.05.2021 - 28.11.2021

 

Libyjský přístav Tobruk patřil k důležitým spojeneckým obranným bodům ve Středomoří. Od 11. dubna do 10. prosince 1941 bylo město obléháno italskými a německými jednotkami. Zásobování obránců probíhalo pouze po moři. Na obraně se kromě Britů a Australanů podílely i indické, polské a československé jednotky.

Od 21. října 1941 byl v Tobruku nasazen Československý pěší prapor 11 – Východní pod velením Karla Klapálka. Tento útvar vznikl v listopadu 1940 na území Palestiny. Před přesunem do Tobruku konal strážní službu v Egyptě a bojoval v Sýrii s francouzskými jednotkami, loajálními kolaborantské vládě ve Vichy. V Tobruku pak prapor zůstal i po skončení nepřátelského obléhání a následně se podílel na obraně města při německo-italské protiofenzivě na konci ledna 1942. V bojích o libyjský přístav celkem padlo 14 Čechoslováků. Až koncem března 1942 se prapor vrátil do Palestiny, kde následně došlo k jeho reorganizaci na Československý lehký protiletadlový pluk 200 – Východní. Ten se na konci prosince 1942 vrátil do Tobruku, aby zajišťoval jeho protivzdušnou obranu. S přístavním městem se Čechoslováci definitivně rozloučili až 12. června 1943, kdy se již těžiště bojů ve Středomoří přesouvalo ze severní Afriky na jih Itálie.

Snímky, prezentované na této výstavě, pocházejí z pozůstalostí tří severomoravských rodáků. Leopold Horák a Karel Vašina, ostravští železničáři, po nacistické okupaci převáděli uprchlíky do Polska, ale zakrátko sami museli uprchnout před gestapem. Prošli boji v Polsku a byli internováni v SSSR, odkud je tamní úřady v roce 1940 propustily a umožnily jim vstup do vznikající československé jednotky v Palestině. Leopold Horák později jako jeden z příslušníků tzv. kombinovaného oddílu došel v závěru války po boku americké armády do západních Čech. Třetím fotografem byl Boleslav Ivánek z Palkovic na Frýdeckomístecku. Ten před válkou působil jako učitel na české škole v Rumunsku, odkud prchl do Palestiny. Po skončení bojů u Tobruku sloužil jako radista 311. bombardovací perutě.


Výstava probíhá od 11. května do 30. listopadu 2021 ve správní budově Národního památníku II. světové války (Hrabyně 192).

Fotografie z výstavy si můžete prohlédnout ve fotogalerii pod článkem.


 

Vytisknout celou událost

Doporučit událost „Čechoslováci u Tobruku ve fotografiích“ na Facebook  
 

Fotogalerie k události

   

Události, které spustíme v nejbližší době

 
Novoroční koncert opavské ZUŠ 

Novoroční koncert opavské ZUŠ

17.01.2025 | Historická výstavní budova | Akce

oddělení akordeonů a EKN

Detail události 
Jak poznat skutečně zdravé potraviny  

Jak poznat skutečně zdravé potraviny

22.01.2025 | Historická výstavní budova | Akce

aneb S Jitkou Svačinkovou o úskalích nakupování

Detail události 
Československý rok 1945 

Československý rok 1945

24.04.2025 | Národní památník II. světové války | Akce

vědecká konference

Detail události