Úvod \ Pro média \ Tiskové zprávy a informace \ Třetihory – kraj močálů a moře

Slezské zemské muzeum

Třetihory – kraj močálů a moře

Od půlky srpna se návštěvníci Arboreta Nový Dvůr budou cítit jako hrdinové Zemanova filmu Cesta do pravěku. Naskytne se jim neopakovatelný zážitek, při kterém vedle sebe uvidí živé stromy a miliony let staré fosilie. Kdo by si také dnes dokázal představit, že Ostrava byla ve třetihorách na břehu moře, které se sem rozšířilo ze severu přes území Polska a v jednom období se pod hladinou moře nacházela celá Morava, která byla zaplavována z Rakouska. Pak moře ustoupilo a zůstalo jen na Ostravsku, Opavsku a jižní Moravě.

 

Arboretum Nový Dvůr
11. srpna 2011 – 8. ledna 2012
vernisáž 10. srpna 2011 v 16 hodin

 

Autoři výstavy

Martin Hanáček
Martin Gajdošík

 

Spolupráce

Dalibor Lička
Eva Ptáčková
Boris Ekrt (Národní muzeum)
Jiří Kvaček (Národní muzeum)
Kamil Zágoršek (Národní muzeum)
Růžena Gregorová (Moravské zemské muzeum)

 

Produkce výstavy

Marie Augustynková

 

Instalace

Marie Víchová, Jiří Král

 

Nová výstava představuje jedno z důležitých období ve vývoji naší planety, které začalo již před 65,5 miliony lety. Je to mimochodem období mladších třetihor, kterému vděčíme za hnědé uhlí. Krajinu České republiky byste poznali jen stěží. Kromě spousty jezer a močálů s krokodýly zde vznikala i řada činných sopek. Na území Moravy a Slezska se nacházelo moře plné měkkýšů, ale i obrovských žraloků, jejichž schránky a zuby můžeme najít na jižní Moravě. Menilit – vrstevnatá usazená hornina – dodnes zachoval zkameněliny ryb, z nichž některé měly světelné orgány, které jim usnadňovaly cestu tmavým dnem hlubokého moře.

V této bouřlivé době začalo vznikat mnoho nových druhů savců a ptáků. Na souši se procházeli například obrovití nosorožci vysocí až 5,5 metru společně s mohutnými nelétavými ptáky. Potkali bychom zde i prasata, želvy nebo téměř dvoumetrové býložravce zvané chalikotéria, jejichž přední končetiny byly delší než zadní. Nádherné lesy v blízkosti jezer a močálů nabízely útočiště a potravu i nejmohutnějším savcům ve třetihorách – mastodontům, podobným dnešním slonům.

Velcí i malí návštěvníci se tak mohou těšit na zajímavou prohlídku světem třetihor. Naskytne se jim jedinečná příležitost vidět na vlastní oči preparát dvouapůlmetrového aligátora nebo lebky velkých savců – slona, hrocha, nosorožce či medvěda. K vidění bude také jedenácticentimetrový zub žraloka a kompletní kostry zkamenělých žab. Sbírku fosilií zpestří malá kolekce žraločích čelistí a velká kolekce exotických mlžů a plžů. Ze sbírek Slezského zemského muzea budou rovněž prezentovány reprodukce obrazových paleontologických rekonstrukcí Karla Macha, Jiřího Svobody a Petra Modlitby i originální obraz Zdeňka Buriana. Součástí výstavy je i třetihorní naučná stezka arboretem, na níž si zájemci mohou prohlédnout rostliny, které na Zemi existují od třetihor až dodnes.

 

Kontakt pro média:

Romana Talačová, manažerka pro média, e-mail: talacova(at)szmo.cz, tel: 533 622 999, mobil: 733 376 234

 

Ke stažení:

Tisková informace k výstavě Třetihory - kraj močálů a moře
Fotografie - zub žraloka Carcharodon megalodon z usazen mladotřetihorního moře na území Maďarska. Foto M. Hanáček
Fotografie - hnědouhelný močál z mladších třetihor Mostecka s pralesem patisovců a pasekvojí. Obrazová rekonstrukce K. Macha
Fotografie - kostra hlubokomořské ryby z usazenin starších třetihor Moravy. Foto R. Gregorová
Fotografie - schránka homolice (dravého plže) z usazenin mladotřetihorního moře jižní Moravy. Foto M. Hanáček
Fotografie - vzhled hlavy aligátora z mladších třetihor severních Čech. Obrazová rekonstrukce J. Svobody






Poslední aktualizace článku: 03.08.2011

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Třetihory – kraj močálů a moře“ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Výstava kramářských tisků v Památníku Petra Bezruče

Výstava kramářských tisků v Památníku Petra Bezruče

07.06.2018

Kolektiv pracovníků Památníku Petra Bezruče zve na novou autorskou výstavu, na které můžete zhlédnout kramářské tisky ze sbírky Slezského zemského muzea.

Přečíst celý článek  
Sté výročí vzniku Československa ve světle meziválečného období a módních trendů

Sté výročí vzniku Československa ve světle meziválečného období a módních trendů

09.03.2018

Jak se žilo lidem ve Slezsku a na Ostravsku mezi dvěma světovými válkami? Jak prožívali období hospodářské krize a destrukci první republiky v závěru 30. let 20. století? Koho řadíme mezi přední osobnosti tehdejší doby v našem regionu? A jakým směrem se ubíraly módní trendy v Československu?

Přečíst celý článek  
Slavnosti jara v Památníku Petra Bezruče

Slavnosti jara v Památníku Petra Bezruče

01.03.2018

Navštivte v březnu Památník Petra Bezruče. Připraveny pro vás budou nejen workshopy s jarní tematikou, ale také den věnovaný oslavám Mezinárodního dne žen.

Přečíst celý článek  
Velikonoce ve stylu rodiny Fabergé

Velikonoce ve stylu rodiny Fabergé

27.02.2018

Tradice Velikonoc na ruském carském dvoře byla neodmyslitelně spjata se speciálními vajíčky vyrobenými ze zlata a drahých kamenů. Jejich tvůrcem nebyl nikdo jiný než slavný šperkařský mistr Carl Fabergé. Klenoty, zhotovené náročnou technologií s překvapením skrývajícím se uvnitř, patří i v současnosti k nejvyhledávanějším uměleckým kouskům na světě.

Přečíst celý článek  
Izrael - ptačí ráj

Izrael - ptačí ráj

21.02.2018

Izrael není jen zemí mnoha konfliktů. Na jeho území se díky jedinečné geografické poloze vyskytuje řada vzácných zástupců rostlinné i zvířecí říše. Nachází se také na jedné z hlavních tahových cest ptactva, a tak není divu, že zde můžeme najít více než 500 druhů ptáků.

Přečíst celý článek  
Gnalić - podmořský výzkum vraku renesanční lodi

Gnalić - podmořský výzkum vraku renesanční lodi

14.02.2018

Na dně moří a oceánů se skrývají nejen úchvatné přírodní scenérie, ale i řada zajímavých předmětů, které se životem pod vodou původně nijak nesouvisely. Jedním z nich jsou kupříkladu vraky lodí, jejichž cesta skončila dříve, než posádka zamýšlela…

Přečíst celý článek  
Rozloučení s Petrem Bezručem

Rozloučení s Petrem Bezručem

07.02.2018

Literární dílna, interaktivní cesta básníkovým životem, workshopy nebo komentované prohlídky výstavy. To vše je připraveno pro návštěvníky v rámci závěrečného dvoudenního doprovodného kulturního programu k výstavě Petr Bezruč – bard prvý, co promluvil.

Přečíst celý článek  
Československo-lichtenštejnské vztahy od roku 1918 do současnosti

Československo-lichtenštejnské vztahy od roku 1918 do současnosti

24.01.2018

Lichtenštejni, kteří pobývali v českých zemích už od 1. poloviny 12. století, patří k jedněm z nejstarších a nejvýznamnějších šlechtických rodů. Jak zásadní však byla změna v jejich společenském postavení po vzniku Československa? Co pro ně znamenaly události v únoru 1948? A jaké jsou současné vztahy obou zemí?

Přečíst celý článek  
Ptactvo Opavy

Ptactvo Opavy

11.01.2018

Které vzácné druhy ptáků se vyskytují na území Opavy? Kdy je nejvhodnější doba k jejich pozorování? Jak můžeme přispět k ochraně ohrožených ptačích druhů? A čím jsou ptáci lidstvu prospěšní?

Přečíst celý článek  
Afrika bez safari

Afrika bez safari

08.01.2018

V Africe najdeme nejvíce volně žijících divokých zvířat, jejichž život je ovlivněn nejen tvrdými zákony přírody, ale i lidskou činností. Nespoutaná krása zvířecí říše v africkém safari láká do této destinace ročně miliony turistů. Víte však, že se na tomto území vyskytuje také řada vzácných botanických pokladů?

Přečíst celý článek