Čestnými majiteli prvního pluku pěšího vojska, založeného již v roce 1715 trevírským kurfiřtem a biskupem z Osnabrücku Karlem Ignácem vévodou Lotrinským, byli římsko-němečtí a posléze rakouští císařové. Od počátku 70. let 19. století se symbolickým vlastníkem stal císař František Josef I. Tehdy již po dvě desetiletí jednotky pluku, dle svého označení zkráceně zvaného německy Kaiser nebo Einser, sídlily v Opavě, tehdejším hlavním zemském městě jedné z provincií habsburské monarchie ležícím na samé hranici s Pruskem. Dislokace prestižního a relativně početného vojenského útvaru ovlivňovala každodenní život města a měla nezanedbatelný vliv nejen skladbu obyvatelstva, ale také na zdejší kulturní život. Početný důstojnický sbor, jehož příslušníci byli zpravidla též šlechtici, představoval elitní vrstvu tehdejší společnosti s nadprůměrnými příjmy a nákladným životním stylem. Oblíbenou kratochvílí Opavanů byly také pravidelné promenádní koncerty plukovní kapely. Byť se Opava navzdory své příhraniční poloze nestala pevnostním městem, městské prostředí dotvářela četná cvičiště a další vojenské stavby, mezi nimi hlavně početná kasárna. Úzké sepětí s dějinami Opavy připomíná dodnes dochovaný pomník pluku, který byl v místním proboštském kostele Nanebevzetí Panny Marie odhalen ještě před vypuknutím první světové války. Celosvětový konflikt se města dotkl sice jen nepřímo, ale o to výrazněji. Řada veřejných budov se proměnila na vojenské lazarety, muži museli narukovat do vojenské služby. Takto rozdělené rodiny často ohrožovala hmotná nouze, o jejíž zmírnění usilovaly různé charitativně zaměřené sbírky. Dlouhou historii vojenské jednotky připomněla v roce závěru první světové války rozsáhlá, z části prodejní výstava. Tradice pluku byla živá i po rozpadu rakousko-uherské monarchie, a to jak prostřednictvím sbírek muzejního charakteru, tak činností různých spolků a jednotlivců.
Na výstavě budou prezentovány dobové uniformy, výzbroj a výstroj, historické fotografie či památky spojené s osobnostmi svázanými s dějinami této vojenské jednotky a Opavy (Franz Conrad von Hötzendorf či Eduard von Böhm-Ermolli). Pozornosti by neměly ujít ani artefakty spjaté s vojenskou zdravotní péčí či sbírkou někdejšího opavského plukovního muzea.
Vernisáž výstavy proběhne 15. 5. 2025 v 17 hodin v Historické výstavní budově (Komenského 10, Opava). Výstava potrvá do 1. 2. 2026.
Srdečně zveme a těšíme se na vás!
Odkaz na událost na Facebooku SZM.
Odkaz na vernisáž na Facebooku SZM.
Doporučit událost „Za císaře pána“ na Facebook