Úvod \ Pro média \ Tiskové zprávy a informace \ Ludmila Hořká – Doma na Hlučínsku

Slezské zemské muzeum

Ludmila Hořká – Doma na Hlučínsku

Božena Němcová hlučínského kraje. I tak by se dala charakterizovat regionální spisovatelka Ludmila Hořká. Při příležitosti 120. výročí jejího narození uspořádalo Slezské zemské muzeum výstavu, která návštěvníky seznámí nejen s nesnadnými životními osudy autorky, ale představí také její celoživotní dílo. Vedle sbírek lidové slovesnosti, odborných reakcí a reflexí na její tvorbu nebude chybět autorčina korespondence s významnými osobnostmi dobové literární scény.

 

Tisková zpráva ze dne 8. února 2012

Ludmila Hořká – Doma na Hlučínsku
Památník Petra Bezruče
15. 2. – 20. 4. 2012
Vernisáž 14. 2. 2012 v 17.00 hod.

 

Ludmila Hořká

Autorky výstavy
Martina Klézlová
Miroslava Suchánková

Produkce výstavy
Lenka Borovičková

Instalace
Marie Víchová
Jiří Král

 

Ludmila Hořká, vlastním jménem Marie Šindelářová, se narodila 26. dubna 1892 ve Dvořisku u Kravař. „Vyrůstala v prosté venkovské rodině na rakousko-pruském pomezí bez možnosti získat vzdělání. Základ jejích znalostí vytvořila četba pohádek, pověstí a nemnoho návštěv německé školy v Kravařích,“ říká Miroslava Suchánková, jedna z dvojice autorek výstavy. Od dětství Hořká pomáhala v otcově hostinci, který po jeho smrti vedla. Život autorky byl spojen s neustálým nedostatkem peněz. Ona ani její muž nebyli schopni zajistit obživu pro jedenáct dětí, Hořká navíc přišla o svého sedmnáctiletého syna. Rodinnou situaci kompenzovala aktivním společenským životem na Hlučínsku. Stala se členkou a pak i vedoucí odbočky národopisného sdružení Sedlišťané v Kravařích. Po válce získala svými písněmi, uměním a vystoupeními po celé vlasti pomoc pro Hlučínsko.

Je jednou z mála spisovatelek, které do svého díla promítají tak silné niterné sepětí se svým rodným krajem. Její první autorské pokusy jsou spojeny s ohlasovou tvorbou. Již od dětství si zapisovala lidové písničky, pohádky a pořekadla. Lidová slovesnost ovlivnila nejen její poetické dílo, ale promítá se také do jejích románů. Její memoárově pojaté kroniky Doma, Řeka, Dolina, ale i ostatní prózy – Hanysové, Mezivodky aj. těží ze života rodné vsi a okolí. „V díle zachytila složitou historii rodného kraje, který za autorčina života prošel několika politickými převraty a změnami územního uspořádání. Hořká sleduje osudy mnoha postav, jejich drobné i významnější příběhy, výjimečné události i každoroční svátky a obyčeje. Cituje lidové písně a vkládá do nich také vlastní verše,“ dodává Martina Klézlová, spoluautorka výstavy. Ke konci života spisovatelka onemocněla, byla hospitalizována v opavské nemocnici, kde 4. října 1966 ve věku 74 let zemřela.

Komentované prohlídky se uskuteční 23. února a 13. března vždy od 16.00 hodin. Rezervace míst je možná na adrese klezlova@szmo.cz nebo na telefonním čísle 553 625 024. K výstavě je připraven doprovodný program pro základní a střední školy. Jsou pro ně nachystány pracovní listy, ale také vědomostní testy o regionu, lidové slovesnosti či životě a díle Ludmily Hořké. Zájemci se mohou rovněž objednávat na výše uvedené adrese nebo telefonním čísle.

 

Kontakt pro média:
Romana Talačová, manažerka pro média, e-mail: talacova(at)szmo.cz, tel: 533 622 999, mobil: 733 376 234


Ke stažení:
Tisková zpráva - Ludmila Hořká - Doma na Hlučínsku
Fotografie - Ludmila Hořká. Fotoarchiv SZM
Fotografie - Ludmila Hořká. Fotoarchiv SZM
Fotografie - Ludmila Hořká. Fotoarchiv SZM

Poslední aktualizace článku: 09.02.2012

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Ludmila Hořká – Doma na Hlučínsku“ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Fotografická výstava Svět třetím okem

Fotografická výstava Svět třetím okem

29.03.2022

U příležitosti životního jubilea vystavuje své autorské fotografie Přemysl Orlík, rodák z Opavy. Na fotografiích se snaží zachytit neopakovatelný genius loci, krásu krajiny, která nás obklopuje, jakož i rozmanitosti přírody lidskými vjemy těžko postřehnutelné. Proto je nanejvýš příhodné, že jeho díla budou umístěna právě v Arboretu Nový Dvůr.

Přečíst celý článek  
Workshop k výstavě Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Workshop k výstavě Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

09.03.2022

Dávno minuly doby, kdy se po planetě Zemi proháněl tyranosaurus nebo velociraptor. I přesto pravěk neustále podněcuje lidskou fantazii. Přesvědčeni jsou o tom i pracovníci Památníku Petra Bezruče, kteří pro rodiny s dětmi vytvořili několik kreativních workshopů, které jsou navázány na výstavu Pravěký svět.

Přečíst celý článek  
Civilizace a barbaři

Civilizace a barbaři

28.02.2022

Antický svět, dnes chápán, jako kolébka moderní evropské civilizace, na druhé straně svět barbarů, kdysi pojmenování etnik mimo římský kulturní okruh. Tyto dva koexistující světy nyní představí archeologické oddělení Slezského zemského muzea v rámci nově připravované výstavy.

Přečíst celý článek  
Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

28.02.2022

Paleoart – výtvarný směr, který se zaměřuje na rekonstrukce pravěkého života. Pro některé možná neznámý pojem, pro milovníky Zdeňka Buriana svět, kde ožívají dávná stvoření. Nová výstava Slezského zemského muzea představí tři umělce, kteří se tomuto směru věnují a navazují tak na Burianovo dílo.

Přečíst celý článek  
Výstava Koptské textilie Slezského zemského muzea

Výstava Koptské textilie Slezského zemského muzea

28.02.2022

Egypt se svým životadárným Nilem je významným centrem starověkých dějin, proto po dlouhá léta láká historiky a badatele. Mnozí z nich přivezli ze svých výzkumných cest cenné artefakty. Několik jich bylo uloženo i ve sbírkách Slezského zemského muzea. Jedná se například o padesát jedna fragmentů látek, které jsou nyní představovány veřejnosti.

Přečíst celý článek  
Rekonstrukce Müllerova domu byla oceněna!

Rekonstrukce Müllerova domu byla oceněna!

02.10.2020

Rekonstrukce objektu a zahrady Müllerova domu byla oceněna v 14. ročníku soutěže Stavba Moravskoslezského kraje 2019.

Přečíst celý článek  
Odkaz Karla Engliše bude rozvíjet nová nezisková organizace

Odkaz Karla Engliše bude rozvíjet nová nezisková organizace

25.05.2020

Sto let poté, co Karel Engliš poprvé usedl do křesla ministra financí, zahajuje činnost nezisková organizace, která bude rozvíjet jeho odkaz.

Přečíst celý článek  
Muzeum OnLine

Muzeum OnLine

27.03.2020

Slezské zemské muzeum s ohledem na stávající situaci s koronavirovou nákazou v České republice uzavřelo na začátku března všechny expoziční areály včetně muzejní knihovny a zrušilo do odvolání všechny kulturní akce, přednášky, besedy a edukační programy.

Přečíst celý článek  
Zrušení akce Hlučín-Darkovičky 2020

Zrušení akce Hlučín-Darkovičky 2020

23.03.2020

Dne 30. května 2020 měla proběhnout tradiční akce „Hlučín-Darkovičky 2020“, kterou jsme připravovali společně s Krajským vojenským velitelstvím Ostrava a Městem Hlučín.

Přečíst celý článek  
Paul Gebauer – „akademický malíř a sedlák“

Paul Gebauer – „akademický malíř a sedlák“

06.01.2020

Slezské zemské muzeum společně s Oblastní galerií v Liberci a Muzeem v Bruntále postupně představí v putovním výstavním projektu dílo významného slezského malíře Paula Gebauera. Smyslem výstavního cyklu je připomenutí a rehabilitace díla tohoto německého autora, který byl po roce 1945 odsunut a jeho majetek včetně většiny jeho děl byl zkonfiskován.

Přečíst celý článek