Část výstavy bude prezentovat soubory archeologických památek egyptské, řecké, etruské a římské provenience, které se veřejnosti v takto ucelené podobě představí vůbec poprvé. Z této části výstavy bude pro návštěvníky jistě nejvíce atraktivní kartonážový obal na mumii, který zapůjčilo Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze: „Původním majitelem této kartonáže bylo Slezské zemské muzeum, tehdy ještě Muzeum císaře Františka Josefa pro umění a řemesla. Sem ho v roce 1913 darovala Maria Stona, ostravská spisovatelka a básnířka. V 50. letech 20. století však byl obal převeden do sbírky Náprstkova muzea, jelikož počínající opavská egyptská sbírka se vlivem událostí druhé světové války téměř celá ztratila. Postupem času byla sbírka Náprstkova muzea doplněna i o zbývající egyptské artefakty ze sbírky Slezského zemského muzea, konkrétně mumifikovanou nohu, mumii ptáka a čtyři fragmenty kartonáže," uvedl PhDr. Jiří Juchelka, Ph.D., jeden z autorů výstavy.
Druhá část výstavy návštěvníkům přiblíží archeologické nálezy z prostoru za severní hranicí impéria, tzv. barbarské, kam náleželo i území dnešního českého Slezska a severovýchodní Moravy. Ke zhlédnutí tedy budou artefakty, které představují stěžejní doklady o životě na našem území z doby od 5. století př. n. l. až po první polovinu 6. století n. l.
Výstava bude dostupná od 1. března 2022 do 23. dubna 2023 v prostorách Historické výstavní budovy (Komenského 10, Opava), od úterý do neděle, přístupné vždy od 9-12 a od 13-17 hodin. Více informací na www.szm.cz.
Kontakt pro novináře:
Mgr. David Váhala, tiskový mluvčí, vahala@szm.cz, tel.: +420 733 376 234
Poslední aktualizace článku: 18.04.2023
Vytisknout celý článek