Křest knihy Svatoslava Pěnčíka Duše bez hra-nic
Zveme vás na literární akci věnovanou osobnosti opavského básníka Svatoslava Pěnčíka.
Představena bude nejnovější publikace "Duše bez hra-nic", která vyšla v tomto roce.
Vstup volný!
Akce se uskuteční v Památníku Petra Bezruče (Ostrožná 35, Opava) v sobotu 7. 9. 2024 od 16 hodin.
Vydání publikace bylo podpořeno finančním příspěvkem poskytnutým statutárním městem Opavou.
Srdečně zveme a těšíme se na vás!
SVATOSLAV PĚNČÍK
*2. 2. 1959 – †22. 11. 2021
Umělec tělem i duší, básník a písničkář, SVATOSLAV PĚNČÍK, původně ostravský rodák a někdejší horník, prožil většinu svého života v Opavě. Čas strávený v mládí v dolech měl silný vliv na jeho tvorbu, která zahrnovala nejen hornickou, ale i klasickou poezii a písně. V těchto zkoumal základní otázky lidského života naprosto originálním způsobem. Jeho díla dokážou čtenáře přenést do jedinečného světa poezie s příběhem, naplněného literární hloubkou, humorem, nadsázkou, nečekanými odhaleními a krásou českého jazyka.
Dnes je tato osobnost již nezapomenutelnou součástí našeho kulturního dědictví a jeho odkaz je sdílen ve prospěch veřejnosti a třeba i k inspiraci další generace umělců...
Duše bez hra-nic
Nakladatel: Redgear Solutions 2024.
Duše bez hra-nic, fascinující novinka v oblasti poezie, je nepostradatelným pokladem pro každého milovníka intenzivního literárního zážitku. Tento unikátní soubor, obsahující 77 básní, přináší geniální humorné kousky a zároveň také oslavuje krásu českého jazyka klasickou poezií. Autor se s neskrývanou vášní dotýká hlubších životních témat a vkládá do svých veršů osobitý černý humor. Duše bez hra-nic není jen knihou; představuje výzvu k objevování nové dimenze poezie, spojuje klasiku s modernitou, smích s vážností. Kniha inspiruje nejen současné čtenáře, ale také otevírá dveře pro nové generace básníků. Při čtení Duše bez hra-nic se ocitnete v ohromující dimenzi jazykové inovace, zasmějete se nečekaným pointám a zároveň prožijete hlubokou emotivní jízdu. Přijměte výzvu Duše bez hra-nic a ponořte se do uměleckého světa plného nespoutané kreativity a dobrodružství myšlenek.
Odkaz na publikaci včetně ukázky.
Vzpomínka na Petra Bezruče
Tradiční setkání u hrobu básníka
Městský hřbitov, Otická ulice.
Neděle 29. 9. 2024, od 15.00 hodin.
Opavský rodák Petr Bezruč (15. 9. 1867 - 17. 2. 1958) patří k nejvýznamnějším představitelům české poezie přelomu 19. a 20. století. Bezručovy verše byly nejen vášnivým protestem proti národnostnímu a sociálnímu útlaku v rodném kraji, ale také lyrickým obrazem básníkova nitra. Slezské písně oslovily celé generace čtenářů a stále rezonují svou autentičností a silným emocionálním nábojem. Slezské písně mají trvalé místo nejen v české literatuře, ale také ve světovém kontextu, o čemž svědčí jejich překlady do více než čtyřiceti jazyků. Bezručovy básně také inspirovaly řadu umělců, kteří je přetvořili do různých forem, ať už v hudbě či výtvarném umění. V den básníkova narození se tradičně sejdeme uctít jeho památku u místa jeho posledního odpočinku na opavském hřbitově.
Bezručovy verše zazní v podání Alžběty Hajdové, studentky Církevní konzervatoře Německého řádu. Zamyšlení nad dílem Petra Bezruče přednese literární historik a pedagog PhDr. Lukáš Průša, Ph.D. Vzpomínkový akt obohatí hudební vystoupení Pěveckého sdružení slezských učitelek pod vedením Jiřího Slovíka.
PhDr. Lukáš Průša, Ph.D. působí jako učitel českého jazyka a literatury na Jazykovém gymnáziu Pavla Tigrida v Ostravě. Je vědeckým pracovníkem Katedry české literatury a literární vědy a členem Centra regionálních studií Filozofické fakulty Ostravské univerzity. Badatelsky se zabývá duchovní literaturou, literární identitou a literaturou Slezska a severní Moravy. Regionální literatuře se věnuje také ve své editorské, recenzní a přednáškové činnosti.
Opavská veřejnost čte Slezské písně Petra Bezruče
Čtvrtek 14. 11. 2024, Památník Petra Bezruče, od 18 hod.
Milovníci poezie se sejdou, aby oslavili literární dědictví Slezska a vzdali hold slezskému bardu Petru Bezručovi.
Událost pořádaná v rámci oslav 800. výročí první zmínky o Opavě jako městu připomene sílu a krásu Bezručových veršů, které se svou syrovou autentičností a emocionální hloubkou nesmazatelně zapsaly do dějin české literatury. Básník, jehož dílo zásadně ovlivnilo českou kulturu, zůstává trvalou inspirací pro mnoho generací.
Literárně-hudební večer v Památníku Petra Bezruče je určen široké opavské veřejnosti. Akce je otevřená všem, kteří chtějí sdílet svou lásku k poezii a mají zájem přednést vybranou báseň ze Slezských písní (Bezručovy verše je možné recitovat zpaměti či předčítat). Vítána jsou také hudební ztvárnění Bezručových veršů.
Komponovaný večer doprovodí hudebním vystoupením a hudebními improvizacemi na motivy Bezručovych básní violoncellista Jan Hanousek.
Zájemci o účast z řad opavské veřejnosti mohou zaslat přihlášku a výběr básně ze Slezských písní Petra Bezruče organizátorce akce Mgr. Monice Szturcové, Ph.D. (szturcova@szm.cz, +420 778 528 219).
Akce je součástí 67. ročníku festivalu Bezručova Opava.
Akce se koná v rámci Dne poezie 2024.
Srdečně zveme a těšíme se na vás!
Odkaz na událost na Facebooku SZM.
Když příběhy ožívají
Křest knihy „210 předmětů – 210 příběhů. 210 let Slezského zemského muzea“
Pátek 25. 10. 2024, 17.00
Historická výstavní budova
Slavnostní křest publikace, která vznikla u příležitosti 210. výročí Slezského zemského muzea a přináší 210 zajímavých příběhů o muzejních předmětech.
Snahou autorů bylo nejen uctít ono jubileum, ale prostřednictvím 210 vybraných předmětů ukázat čtenářům bohatství muzeem spravovaného sbírkového fondu. V knize je proto prezentováno všech 21 podsbírek a do její přípravy se zapojili všichni kurátoři muzea.
Předměty jsou v knize rozděleny do šesti kapitol. První, s podtitulem Předměty jako mluvčí lidí, kteří již promluvit nemohou, přináší příběhy spjaté s konkrétními osobnostmi – sběrateli, umělci, vojáky, spisovateli aj. Druhá kapitola, Uchování paměti – Předmět jako svědek minulosti, obsahuje předměty dokumentující dnes zaniklá místa, ohrožené či vyhynulé druhy zvířat, předměty spjaté s válečnými hrůzami. Třetí kapitola: Zajímavý osud – Každý předmět má svou minulost, je dokladem toho, že každý předmět má co říct. Čtvrtá kapitola, Za hranicemi – Předměty přinášející svědectví ze vzdálených míst, přináší unikátní soubor artefaktů, které jsou spjaté např. s Orientem, Itálií, Francií, Egyptem, Amerikou či severskými zeměmi. V páté kapitole, Celebrity sbírky – Nejznámější a nejžádanější předměty, se nachází přehled předmětů, které ve své podstatě tvoří obraz muzea navenek, jsou často publikované v knihách či časopisech, objevují se opakovaně na výstavách a je o ně zkrátka neustálý zájem. Naproti tomu poslední, šestá kapitola, Skryté poklady depozitářů – Předměty doposud utajené, prezentuje téměř 40 unikátních předmětů, které nebyly prozatím publikovány či vystaveny.
Tato výroční kniha čtenáři přináší 210 předmětů, které nic nespojuje, každý mluví sám za sebe. A každý z nich vypráví svůj příběh…
Součástí křtu bude krátkodobé vystavení vybraných předmětů, které už dlouhá léta neopustily depozitář.
Poslední aktualizace článku: 17.10.2024
Vytisknout celý článek