Úvod \ Expoziční areály \ Národní památník II. světové války, Hrabyně

Národní památník II. světové války Hrabyně

Jak se hledají druhoválečné hroby

Jak se hledají druhoválečné hroby

Archiv - událost již proběhla

Místo konání:
Národní památník II. světové války

Typ události:
Výstavy

Doba konání:
29.04.2023 - 30.11.2023

 

Výstava "Jak se hledají druhoválečné hroby aneb užití, limity a možnosti nedestruktivních metod při průzkumu a identifikaci aktivit II. světové války" je jedním z výstupů projektu "Nedestruktivní archeologicko-historický průzkum a mapování lokalit II. světové války v českém Slezsku" a budou na ní prezentovány jak metodické postupy užité při výzkumech, tak nově nalezené artefakty, které se staly součástí sbírky Slezského zemského muzea.

___

Informace o projektu:

Krajina českého Slezska je protkána doklady historických událostí. Ty formovaly její podobu od mladší doby kamenné až po současnost. Vlivy, které se na její podobě podepsaly, jsou v této části České republiky výrazně patrnější než kdekoliv jinde, ať již se jednalo o působení přírodních faktorů, či v daleko větší míře o lidskou činnost spojenou se sídelními a výrobními aktivitami, těžebními areály či válečnými událostmi. Výrazným faktorem, jenž ovlivnil tvář a podobu nynější krajiny, jsou události druhé světové války, které po sobě zanechaly řadu antropogenních reliktů.

Slezské zemské muzeum (SZM) bylo v letech 2019 až 2023 řešitelem projektu mapování lokalit II. světové války na území českého Slezska a severovýchodní Moravy. Především východní a střední část území představuje klíčovou oblast s výraznými doklady bojů z konce II. světové války v rámci osvobozeneckých operací. Lokality jsou mnohdy narušeny zemědělskou, lesní či jinou hospodářskou činností. Na mnohé již dolehl vliv erozí a většina z nich postupně podléhá či již podlehla procesu archeologizace.

Opomíjená archeologie aktivit spojených s II. světovou válkou si v posledním desetiletí získává své místo i mezi odbornou veřejností. Snaha o záchranu a výzkum lokalit vztažených k událostem probíhajícím během osvobozeneckých bojů na počátku roku 1945 se pomalu etabluje v širokém spektru vědeckých archeologických odvětví. Výzkum se soustředí především na místa spojená s válečnými událostmi, jejich identifikaci a rekonstrukci procesů, a to na podkladě získaných archeologických pramenů. Jedná se ještě o „živou“ část naši historie, která je však již plně archeologizovaná. Pro její detailnější poznání jsou archeologické metody tím pravým prostředkem k získání co nejširšího spektra informací, jež dopomohou k ucelenému poznání naši nedávné minulosti.

Metodika, postupy a návody byly v rámci projektu zaměřeny na aktivní ochranu památek z II. světové války. Cílem bylo zjistit potenciál nedestruktivních metod při jejich identifikaci a následném mapování, abychom byli schopni lépe provádět jejich ochranu.
___

Otevírací dobu a vstupné naleznete ZDE.

Srdečně zveme a těšíme se na vás!

 

Vytisknout celou událost

Doporučit událost „Jak se hledají druhoválečné hroby“ na Facebook  
 

Události, které spustíme v nejbližší době

 
Záznamy bdělých snů 

Záznamy bdělých snů

07.01.2025 | Památník Petra Bezruče | Akce

představení a křest básnické sbírky Davida Bátora

Detail události 
Novoroční koncert opavské ZUŠ 

Novoroční koncert opavské ZUŠ

17.01.2025 | Historická výstavní budova | Akce

oddělení akordeonů a EKN

Detail události 
Jak poznat skutečně zdravé potraviny  

Jak poznat skutečně zdravé potraviny

22.01.2025 | Historická výstavní budova | Akce

aneb S Jitkou Svačinkovou o úskalích nakupování

Detail události 
Československý rok 1945 

Československý rok 1945

24.04.2025 | Národní památník II. světové války | Akce

vědecká konference

Detail události